29 Eylül 2007 Cumartesi

HAYDİ ÇERÇİ'YE!


YTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu, Davutpaşa Bilim Ormanı :) :)

Sevgili Yıldızlılar,
Güzel Dostlar,

Değerli hocamız Öğr. Gör. Saniye Demirel'in büyük emeklerle yarattığı Çerçi'yi bir Yıldız'lı olarak keşfetmenizi ve paylaşmanızı diliyorum :)

Yüreğinize sağlık Saniye Hocam!

Sevgi paylaşıldıkça çoğalır!

Ay-lin:)Ç E R Ç İ

SEVGİLİ GENÇ YILDIZLILAR!

ÇERÇİ köy, pazar ve benzeri yerlerde dolaşarak ufak tefek tuhafiye eşyası satan gezginci esnaf anlamına gelen bir sözcüktür. Çertmek: kırmak, kenarından kesmek fiilinden türetilmiştir. (Sevan Nişanyan, Sözlerin Soyağacı: 2002)

Kuruluşu: 2005- 2006 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda YTÜ. Yabancı Diller Yüksek Okulu Davut Paşa Yerleşkesi’nde Öğretim Görevlisi Saniye Demirel’in girişimi, ÖREM’in desteği ve himayesi ile kurulmuştur.

Amacı: YTÜ öğrencilerinin kullanılmış, bakımlı, temiz giysi, ayakkabı, takı ve benzeri eşyalarını birbirleri ile paylaşmasını sağlamak, herhangi bir nedenle kullanmadığımız bakımlı bir eşyamızı bir başka arkadaşımızın kullanımına dönüştürmek ve bu ruhu öğrencilerimize aşılamaktır.


Biz bu odada hiç kimseye yardım etmiyoruz: PAYLAŞIYORUZ.

ATMIYORUZ.

DÖNÜŞTÜRÜYORUZ.

Paylaşım Odasının İşleyişi: Bu odadan kullanmak üzere herhangi bir şeyleri hiçbir ücret ödemeden alabileceğiniz gibi; evinizde kullanmadığınız ama bir arkadaşınızın kullanabileceğini düşündüğünüz her şeyinizi getirebilirsiniz. Getirirken, odaya katacağınız her şeyin bir üniversite öğrencisi tarafından kullanılabilir olmasını hesaba katmanızı, ayakkabıların boyası yapılmış ve giysilerin yıkanıp ütülenmiş halde odaya teslim edilmesini diliyoruz.

Öneriler: Paylaşım Odamız henüz ikinci yılında olduğu için, her ne kadar bazı kurallar koymuş olsak da daha verimli çalışabilmemiz için bazı şeyleri yaşayarak öğreneceğiz. Örneğin; odamızda çorap da bulunmaktaydı. Ancak duyarlı bir Yıldızlı öğrencimizin sağlık sorunlarına neden olabilir uyarısıyla çorap kabul etmemeye karar verdik. Öneriler siz Sevgili Yıldızlılardan gelecek. Biz de uygulayacağız çünkü ÇERÇİ sizin.


Teşekkür: Okulumuzda çalışmakta olan pek çok öğretim görevlimiz ve çalışanımız bu odaya eşsiz katkılarda bulunmuş ve bulunmaktadır. Okul Müdürümüz bize bir oda ve ‘destek’ vererek, öğretim görevlilerimiz giysi, ayakkabı ve çanta getirerek, temizliği yetersiz görülenleri bizzat yıkayarak ve ütüleyerek, askı, naylon torba, oda parfümü, temizlik gereçleri getirerek ve hatta odamızın güzel ve anlamlı adını bularak (Deniz Öğretmen), dinlenme saati olmasına rağmen gönüllü olarak odada öğrencilere hizmet vererek, gerekli duyurularımızı üniversitemizin sitesine yerleştirerek, temizlik emekçilerimiz odamızı her hafta temizleyerek… Böylesi bir paylaşım odasının tek kişinin çalışması ile işlemesi olası değildir. Odamızın kuruluş amacının temelinde yatan ‘paylaşım ve dayanışma’ ilkesini sergileyen bu yaklaşımla Yıldızlı olmanın gururunu yaşıyoruz.

Çalışma Saati: Gönüllü bir proje olması nedeniyle, 2006- 2007 Eğitim ve Öğretim Yılı boyunca Perşembe günleri: 9: 30- 12: 30 arası ve Çarşamba günleri: 12: 15- 12: 45 arası hizmetinizdedir. (2007- 2008 Eğitim ve Öğretim Yılı başlayınca yeni çalışma gün ve saatleri bildirilecektir.)

Bekliyoruz çünkü yaşam paylaşınca güzel!

2006- 2007 Faaliyet Raporu

Eğitim ve Öğretim Yılı boyunca odamıza pek çok temiz kullanılmış giysi ve ayakkabı ulaştırılmıştır. Aynı zamanda; bazı hazır giyim şirketleri ya da mağazalar tarafından paylaşım odamıza çok değerli katkılarda bulunulmuştur. Bunlar;

Okulumuz öğretim görevlileri Ayşe ve Sami Batok tarafından 45 parça yeni pantolon;

Hayaka Tekstil San. ve Tic Aş. Abdullah ve Dilara Akay tarafından 125 adet pantolon mont, etek;

Havaş adına Sayın Özgür Sayın tarafından pantolon, ayakkabı ve etek;

Mağazasını kapatma sürecinde bizi düşünerek çok güzel 113 parça giysi hediye eden Sayın Elvin ve Canan Şafak

Seyhan Denim Konfeksiyon Sanayi Tic. Ltd. Şirketi sahibi Rezan Baytan Altunal tarafından 97 parça mont, pantolon, etek ve gömlek

Bayrampaşa Rotary Kulüp üyeleri tarafından iki kez çok sayıda giysi ve ayakkabı;

26 Eylül 2006’dan 1 haziran 2007’ye kadar Çerçi Paylaşım ve Dönüşüm Odası’ndan 1967 parça giysi ve ayakkabı öğrencilerimiz tarafından alınmıştır.

ÇERÇİ PAYLAŞIM ODASI 2007- 2008 Eğitim ve Öğretim yılında yeniden ve daha donanımlı olarak sevgili Yıldızlı Öğrencilerimize kapılarını açacaktır. Sevgilerimizle…

Öğr. Gör. Saniye Demirel

Elveda YTÜ ve İstanbul, merhaba BANÜ ve Bandırma!

                                                   Yaklaşık 15 yıl  #ARGEdeLiderYTÜ ’de (ve bir yıl dünyanın en saygın üniversitelerinden Co...