29 Aralık 2006 Cuma

PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU: MATEMATİĞİN HARİTASIPROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU, YILDIZ TEKNİK EVRENKENTİ, MATEMATİK BÖLÜMÜNDE: VADAAA!

MATEMATİĞİN HARİTASI

27 ARALIK ÇARŞAMBA GÜNÜ, YILDIZ TEKNİK EVRENKENTİ (YTÜ), MATEMATİK BÖLÜMÜ'NÜN DÜZENLEDİĞİ KONFERANS SAYESİNDE, YTÜ DAVUTPAŞA YERLEŞKESİ, FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ'NDE, PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU ONUR VERDİ BİZLERE.. ÖNCELİKLE BU HARİKA ORGANİZASYON İÇİN YTÜ, MATEMATİK BÖLÜMÜ, ÖĞR. ÜYESİ DOÇ. DR. ÖMER GÖK'Ü TEBRİK EDİYORUM. YÜREĞİNİZE SAĞLIK ÖMER HOCAM!
(DAVUTPAŞA: http://davutpasha.bravehost.com/davutpasa.html )

BİR HELİKOPTERE BİNİP, MATEMATİK DÜNYASINDA GEZDİK, SONRA DA MATEMATİĞİN HARİTASINI ÇIKARDIK! MUHTEŞEMDİ! SALON TIKLIM TIKLIM DOLUYDU..

SEVGİLİ DOSTUM VE DEĞERLİ BİLİMİNSANI ATA TUNCER'LE SÜREKLİ BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPARAK, KONFERANSI TAKİP ETTİK. DEĞERLİ ATA-CAN:), BENİ AY-DIN-LATMASAYDIN, OKTAY HOCA'NIN ANLATTIKLARINI BU KADAR İYİ ANLAYAMAZDIM. ÇEKTİĞİN FOTOĞRAFLAR İÇİN DE YÜREĞİNE SAĞLIK. OKTAY HOCA'NIN SANA HİLBERT DEDİĞİ BU GÜN BİR DÖNÜM NOKTASIYDI BENİM İÇİN. EMİNİM Kİ SEN MATEMATİĞİN BABASI DAVİD HİLBERT'TEN (23.01.1862-14.02.1943) ÇOK DAHA BAŞARILI OLACAKSIN! :) VADAA!
( http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/history/Biographies/Hilbert.html )

KONFERANS SONRASINDA ÖMER HOCA'NIN DAVETİYLE MATEMATİK BÖLÜMÜ'NDE ÇAYLARIMIZI YUDUMLAYIP, OKTAY HOCA'YLA SOHBETE DEVAM ETTİK. HİÇ DOYAMADIM ONUNLA KONUŞMAYA.. YAKLAŞIK ALTI SAAT RUHUM BİLİM BANYOSU YAPTI.. YİNE YOLLARIMIZ KESİŞİR İNŞALLAH; DÜNYA KÜÇÜKTÜR.. :) :)

PAYLAŞACAK ÇOK ŞEY VAR. ÖZELLİKLE KONFERANS NOTLARIMI BEKLEYEN ÖĞRENCİLERİM: FİNALLERİMDEN SONRA WEB GÜNLÜĞÜMÜ GÜNCELLEYEBİLECEĞİM; AYNI ZAMANDA YTÜ'DE BİR YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ OLDUĞUMU UNUTMAYINIZ :) ROKETLEMEYE DEVAM!

(DEVAM EDECEK!)

28 ARA. PER:

BU GÜN B2'DE ŞABAN, İLYAS, ŞABAN, ZÜLKÜF VE İHSAN ÇOK BAŞARILI BİR SUNU GERÇEKLEŞTİRDİLER! TEBRİKLER!(SOLDAN SAĞA, AYAKTAKİLER: CEM, AY-LİN:), KÜBRA, ŞABAN, ZÜLKÜF, SERKAN -SANDELYEYE BİNMİŞ ARKADA:)- YUSUF, MELEK, CANER;
EN ÖNDEKİLER: ŞABAN, İLYAS, İRFAN, ÖZNUR)

DERSTEN SONRA BİR SİNEMA ORGANİZASYONU VARDI: 'AY-LİN:)'İN DAHA AZ ÇALIŞMASINI SAĞLAMA' KAMPANYASI BAŞLATTIM ARKADAŞLARIM ARASINDA :) GÜNBEGÜN DAHA AZ ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAĞIM İNŞALLAH. HAFTANIN YEDİ GÜNÜ DE KOŞUŞTURAN BENİ YOKSA KAYBEDECEĞİZ... BU BAĞLAMDA, SİZDEN YARDIM İSTEDİĞİMİ DAHA ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİM.

SON BİR YILDIR HİÇ SİNEMAYA GİTMEMİŞTİM. ORAYA GİDECEKSİN, FİLMİ İZLEYECEKSİN, VS. ORTALAMA BEŞ SAAT DİYE BAKAR, BİR DAKİKAMI BİLE HESAPLAMAYA ÇALIŞIRKEN, ANLADIM Kİ İŞLER HİÇ BİTMİYOR... BU YÜZDEN, AN-I YAKALAMAK LAZIM!

PRESTİJ FİLMİ:

KONUSU: Christopher Nolan'ın yönettiği filmin senaryosunu Christopher Nolan ve Jonathan Nolan yazmış. Nasıl bir beyinleri var acaba? Film müziği de David Julyan'a aitti. Özellikle filmde Nikolai Tesla'nın bilimsel dehasını işin içine katmaları bilimsel bir şoka soktu beni: Bayıldım bir filme! Seneye yine izleyeceğim!

Kaçırmayın: http://theprestige.movies.go.com/

http://209.85.135.104/search?q=cache:bxm4Um3NnGIJ:www.haberler.com/filmler/film.asp%3Ffilmi%3D1392+PREST%C4%B0J+F%C4%B0LM%C4%B0&hl=tr&ct=clnk&cd=3

http://209.85.129.104/search?q=cache:1LEOVRl6rMEJ:www.apple.com/trailers/touchstone/theprestige/large.html+THE+PRESTIGE&hl=tr&ct=clnk&cd=4

Buradan Nikolai Tesla'yı rahmetle anmak istiyorum..

" Bir ikindi vakti arkadaşı Szigety ile birlikte şehir parkında günbatımına doğru yürüyorlardı ve Tesla, Goethe'nin Faust'undan pasajlar okuyordu. O an, ' Fikir bir şimsek gibi çaktı ve bir anda gerçek tüm çıplaklığıyla karşımda parıldamaya başladı.' Tesla'nın çırpınan uzun kolları nöbet geçiriyor gibi öne doğru uzanmıştı. Szigety telaşlanmış, arkadaşını bir banka oturtmaya çalışıyordu ama Tesla bir dal parçası bulana kadar rahat edemeyecekti. Oturur oturmaz toprağın üzerine bir diyagram çizmeye başladı. ' Bak işte motor burada, bak da gör nasıl da ters yüz ediyorum onu '. AC motorunu böyle buldu."

Vadaa! Arkadaşlar, bu son paragrafı şu siteden buldum ve şimdi onda kaybolmak istiyorum. Herkese tatlı rüyalar! 03:10, Ay-lin:) :

http://209.85.129.104/search?q=cache:YThwhB-Dxh4J:www.mihrace.net/konu.php%3Fid%3Dtesla1+nikolai+tesla&hl=tr&ct=clnk&cd=1

KEŞFEDELİM: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla

Hiç yorum yok:

Elveda YTÜ ve İstanbul, merhaba BANÜ ve Bandırma!

                                                   Yaklaşık 15 yıl  #ARGEdeLiderYTÜ ’de (ve bir yıl dünyanın en saygın üniversitelerinden Co...